Sorozatunk első részében 2021 első negyedévének evezős krónikájából tallózunk.
Az év legjobbjai között
Nem sokkal az új esztendő kezdete előtt hozta nyilvánosságra a Magyar Sportújságírók Szövetsége az év legjobbjainak jelöltjeit. Nagy Gábor, a Magyar Evezős Szövetség para szakágvezetője az „Év edzője” választás tízes listájára került fel. Tanítványát, a 2020-ban egypárevezősben Európa-bajnoki negyedik helyet szerző Pető Zsoltot (Győri Atlétikai Club) pedig a Magyar Paralimpiai Bizottság az “Év fogyatékos sportolója” díjra jelölte.
A Nemzeti Színházban tartott gálának is volt evezős érintettsége: az Év sportolója-díjat az Amerikai Egyesült Államok színeiben kétszeres olimpiai bajnok evezős Francia Zsuzsanna adta át. Édesanyja, Karikó Katalin szabadalma alapján készült el az első, klinikailag is bizonyítottan hatásos Covid–19-vakcina.
Evezős Ergométeres OB – először online
A világjárvány a hazai és nemzetközi versenyszervezőket is folyamatosan kihívás elé állította. A külföldön már bevált gyakorlathoz hasonlóan a Magyar Evezős Szövetség is megteremtette a lehetőséget arra, hogy motiválni tudja a versenyzőket a téli felkészülés legfontosabb állomásával, a Magyar Evezős Ergométeres Országos Bajnoksággal.
A 31. országos seregszemle rendhagyó módon, online zajlott. Február 13-án 32 helyszínen, köztük 24 evezős klubban zajlott a megmérettetés. A futamok résztvevői egyszerre rajtoltak az ország különböző pontjain, a versenyt élő online közvetítésben lehetett követni. A rendhagyó jelleg senkinek sem szegte kedvét, sőt! Az egy évvel korábbi székesfehérvári OB-ra 600 egyéni nevezés érkezett, 2021-ben 590 nevezés futott be, és mivel az egyetemi versenyszámok nem szerepeltek a programon, arányait tekintve többen neveztek, mint 2020-ban.
Az Evezős Ergométeres Világbajnokságot is online keretek között rendezték. A magyarok közül a legelőkelőbb eredményt, egy fényesen csillogó ezüstérmet a Masters 40-49 mezőnyben, 500 méteres távon a rutinos Bogár Zoltán (Pénzügyőr SE) érte el.
Hajrá a kvótákért
Az év elején melegvízi edzőtáborban készült a felnőtt válogatott keret a tavaszi olimpiai pótkvalifikációs versenyekre, és az Európa-bajnokságra. A temérdek vízi, és szárazföldi tréning mellett meghívásos válogató versenyre is sor került, a két egypárevezős mellett hat csapategység összetételét volt hivatott eldönteni a megmérettetés. Pétervári-Molnár Bendegúz (edző: Molnár Zoltán, egyesület: Budapest Evezős Egyesület) jelentős lépést tett Tokió felé, ahogy Molnár Dezső szövetségi kapitány fogalmazott „színvonalas mezőnyben, meggyőző fölénnyel vívta ki az indulás jogát” egypárevezősben az Európai Olimpiai Kvalifikációs Versenyre.
A kijelölt egységek a márciusi, szegedi válogató versenyen erősíthették meg elsőségüket a hazai klubok által indított egységek ellenében. Itt női egypárban Bertus Kitti vívta ki az indulás jogát az olimpiai pótkvalifikációs versenyre, és az Eb-re. Férfi könnyűsúlyú kétpárban pedig Szabó Bence, és Furkó Kálmán folytathatta közös felkészülését. De Varese-ben a Ferencz Panna, Fehérvári Eszter összetételű könnyűsúlyú kétpárunk is lehetőséget kapott.
Pető Zsolt is részt vett a törökországi edzőtáborban, eltökélten készült, hogy megszerezze a kvótát a paralimpiára.
Elhunyt Hujber Anna
Márciusban gyászolt a magyar evezés: életének 81. évében elhunyt Hujber Anna, a VM Csemege többszörös Európa-bajnoki negyedik helyezett versenyzője, a VM Csemege, az MTK-VM és a Hajógyár (MHD) edzője, a Magyar Evezős Szövetség Versenybíró Testületének tagja.
Ifi Eb elhalasztva
A nemzetközi vírushelyzet folyamatosan változó járványügyi körülményeket teremtett, komoly kihívás elé állítva a Nemzetközi Evezős Szövetséget (World Rowing), és a helyi szervezőket. Februárban már jóváhagyták a Végső Olimpiai Kvalifikációs Regatta, a Végső Paralimpiai Kvalifikációs Regatta, valamint a luzerni Világkupa megrendezését. Ám márciusban kiderült, elhalasztják a májusra tervezett Ifjúsági Európa-bajnokságot.
Március végén már elsősorban az Európai Olimpiai Kvalifikációs Verseny és persze az Európa-bajnokság lázában égtünk! Április 5-7. között Vareseben négy egységünk szállt harcba a tokiói részvételért.
De erről majd a következő részben…