Skip to main content

 Kedden kezdődik a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) négyévenkénti közgyűlése, ahol elköszön néhány tisztségviselő, akiknek utódait novemberben, Montrealban választják meg. A Dél-afrikai Köztársaságban, Johannesburgban esedékes szakmai csúcstalálkozón ott lesz dr. Kokas Péter sebészprofesszor, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) Orvosi Bizottságának alelnöke is, aki az 1972-es, müncheni olimpián a magyar evezős nyolcas tagjaként vehetett részt.
 „A kongresszustól függetlenül a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (IPC) az összes tagszervezetét levélben kérte fel, hogy küldjön jelölést az Antidopping Bizottsága megüresedett helyének betöltésére. Erre a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) engem javasolt, s mivel a FISA (Nemzetközi Evezős Szövetség) Orvos Bizottsága is mellettem tette le a voksát, így kettős jelöléssel rendelkezem, ami természetesen még nem jelenti a megválasztásomat. Döntés ez ügyben is novemberben születik majd.” számolt be a történésekről dr. Kokas, aki az MPB elnökségi tagja, és Orvosi Bizottságának elnöke is egy személyben.
– Mekkora rendezvény ez a WADA Kongresszus, és melyek a legfontosabb, megtárgyalásra kerülő kérdések?
 „Az alapító országokból három, különböző szintet lehet képviselni. Az illető ország kormányzatát (maximum három fő), a Nemzeti Antidopping Szervezetet (két fő), illetve az illető tagország olimpiai-, illetve paralimpiai bizottságát (egy-egy fő). A WADA egyezményt még alá nem írt országok egy-egy szakemberrel képviseltethetik magukat. Magyarországról hárman leszünk ott Johannesburgban, a szerdától péntekig tartó eseményen, ahol nagyságrendileg 1500-2000 küldött megjelenése várható.
 – A közgyűlés mellett négy szekcióülésre is sor kerül. Melyek a legfontosabb, terítékre kerülő témák?
 „A 2014-től esedékes, új doppinglistát feltehetőleg elfogadják. Javaslat van a levett vizsgálati minták elraktározási idejének (lefagyasztásuknak) négyről tíz esztendőre történő meghosszabbítására. Komoly szándék mutatkozik a személyi adatok kezelésének további szigorítására, az eddig kiszabható büntetési (eltiltási) idők átgondolására. Ez a gyakorlatban már az első esetnél hosszabb eltiltást jelenthetne. Arról is komoly eszmecserék folynak, hogy bevezessék-e a visszaesők örökös eltiltását?” fejezte be a tájékoztatást dr. Kokas Péter, aki sok, egyéb megbízatása mellett évtizede a Magyar Evezős Szövetség (MESZ) alelnöki tisztét is betölti.    
forrás: jochapress.hu