Skip to main content

 A Magyar Sportcsillagok Ösztöndíj (a továbbiakban: ösztöndíjprogram) a Kormány által alapított ösztöndíj, melynek célja a magyarországi felsőoktatási intézményekben aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező olimpiai/paralimpiai versenyrendszerben sportoló azon hallgatók támogatása, akik tanulmányaik ideje alatt eséllyel rendelkeznek arra, hogy olimpiai/paralimpiai versenyszámban Európa-bajnoki, világbajnoki vagy olimpiai/ paralimpiai érmet szerezzenek.
Az ösztöndíjprogramban való részvétel feltételei:
 adott tanévi félévben be nem töltött 35. életév,
 magyarországi1 felsőoktatási intézményben felsőfokú végzettség és szakképzettség megszerzésére irányuló aktív hallgatói jogviszony2,
 olimpiai/paralimpiai versenyrendszerben szereplő sportágban aktív egyesületi tagság,
 olimpiai/paralimpiai versenyrendszerben szereplő sportágban a magyar nemzeti válogatott keretben való tagság,
 a hallgatói jogviszony fennállása alatt kiemelkedő, olimpiai/paralimpiai versenyszámban, felnőtt korcsoportban nemzetközi éremszerzési esélyre jogosító sportteljesítmény,
 a pályázat benyújtásának időpontjában a pályázó nem áll a sportfegyelmi felelősségről szóló 39/2004. (III.12.) Korm.rendelet alapján sportfegyelmi eljárás vagy a doppingellenes tevékenység szabályairól szóló 43/2011. (III.23.) Korm.rendelet alapján doppingfegyelmi eljárás hatálya alatt,
 a pályázat benyújtásának időpontjában a pályázó nem áll a sportról szóló 2004. évi I. törvényben meghatározott jogerős eltiltás vagy kizárás hatálya alatt.
Az érvényes jelentkezéshez valamennyi feltétel megléte szükséges.
Az ösztöndíjprogramban való részvétel időtartama:
Az ösztöndíjprogramban való részvételre az alábbiakban meghatározott időtartamon belül van lehetőség:
 legfeljebb az első felsőfokú végzettség – alapfokozatnak vagy az osztatlan képzésben szervezett mesterfokozatnak – megszerzésére irányuló tanulmányok megkezdésétől annak befejezéséig,
 
1 A nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény (a továbbiakban: Nftv.) fogalomrendszerében felsőoktatási intézmény alatt a magyarországi székhelyű, az Nftv. 1. mellékletében felsorolt állami elismeréssel rendelkező felsőoktatási intézményt kell érteni. Ennek megfelelően az Nftv. 1. melléklete szerinti felsőoktatási intézményi kört kell figyelembe venni.
 
2 A felsőoktatási szakképzés a felsőoktatási intézmények által folytatott, felsőfokú szakképzettséget adó szakképzés. A felsőoktatási intézmények által hallgatói jogviszony keretében folytatott szakképzés felsőfokú szakképzettséget ad, újabb végzettségi szintet azonban nem (Nftv. 3.§ (3) a) pontja).
 
2
Az ösztöndíjprogramban való részvételi jogosultság megszerzésének menete:
A jelen dokumentumhoz tartozó kitöltött jelentkezési lap alapján a programba való bekerülésre a Magyar Olimpiai Bizottság, illetve az illetékes sportági szakszövetség, továbbá a sportpolitikáért felelős miniszter (továbbiakban: miniszter) Tanácsadó Testülete tesz javaslatot. Az ösztöndíj odaítéléséről a jelentkezési feltételek, az értékelési szempontok, valamint a javaslatok alapján a miniszter dönt.
Az ösztöndíjprogram lebonyolításával összefüggő feladatokat az Emberi Erőforrások Minisztériumának Sportért Felelős Államtitkársága (továbbiakban: Államtitkárság) látja el.
A jelentkezés elbírálásának szempontjai:
Olimpiai/paralimpiai sportágban és versenyszámban:
– a Magyar Olimpiai Bizottság javaslata arra vonatkozóan, hogy a jelentkező felnőtt korcsoportra vonatkozó nemzetközi éremszerzési esélye megalapozott-e, és ha igen, melyik kategóriában (Olimpia/Paralimpia, Világbajnokság vagy Európa-bajnokság),
– az illetékes szakszövetség javaslata arra vonatkozóan, hogy a jelentkező felnőtt korcsoportra vonatkozó nemzetközi éremszerzési esélye megalapozott-e, és ha igen melyik kategóriában (Olimpia/Paralimpia, Világbajnokság vagy Európa-bajnokság),
– kizárólag olimpiai/paralimpiai versenyszámban, felnőtt korcsoportban Európa-bajnokságon, Világbajnokságon, a jelentkezésig elért sporteredmények,
– kizárólag olimpiai/paralimpiai versenyszámban, a felnőtt alatti első utánpótlás korcsoportban a jelentkezésig elért sporteredmények a Tanácsadó Testület javaslata arra vonatkozóan, hogy kiket tart érdemesnek az ösztöndíjprogramban való részvételre.
– A MOB igazolása arra vonatkozóan, hogy a pályázó által jelölt versenyszám eredménye, olimpiai, felnőtt, vagy felnőtt alatti első utánpótlás korosztályban született
– Már éremmel rendelkező pályázók esetén kizárólag olimpiai/paralimpiai versenyszámban, felnőtt korcsoportban Európa-bajnokságon, Világbajnokságon, illetve Olimpián/Paralimpián a jelentkezésig első három helyezésként elért sporteredmények vehetők figyelembe. Ugyanakkor a 4-10 helyezés az éremesélyesség megállapításánál figyelembe vehető.
 
3
Az ösztöndíj mértéke:
Az összeg alapját a mindenkori köztársasági ösztöndíj mértéke határozza meg, ami a 2016/2017. tanév 1. félévében: havi 34.000.-Ft.
 
I. Kategória: Olimpia/Paralimpia
a.) már éremmel rendelkező ösztöndíjas esetén: 204.000.-Ft/hó
(A mindenkori köztársasági ösztöndíj mértékének hatszorosa.)
b.) éremesélyes ösztöndíjas esetén: 170.000.-Ft/hó
(A mindenkori köztársasági ösztöndíj mértékének ötszöröse.)
 
II. Kategória: Világbajnokság
a.) felnőtt korcsoportban már éremmel rendelkező ösztöndíjas esetén: 170.000.-Ft/hó
(A mindenkori köztársasági ösztöndíj mértékének ötszöröse.)
b.) felnőtt korcsoportra vonatkozóan éremesélyes ösztöndíjas esetén: 136.000.-Ft/hó
(A mindenkori köztársasági ösztöndíj mértékének négyszerese.)
 
III. Kategória: Európa-bajnokság
a.) felnőtt korcsoportban már éremmel rendelkező ösztöndíjas esetén: 136.000.-Ft/hó
(A mindenkori köztársasági ösztöndíj mértékének négyszerese.)
b.) felnőtt korcsoportra vonatkozóan éremesélyes ösztöndíjas esetén: 102.000.-Ft/hó
(A mindenkori köztársasági ösztöndíj mértékének háromszorosa.)
Az ösztöndíj a sportról szóló 2004. évi I. törvény szerint adható Gerevich Aladár-sportösztöndíj mellett is folyósítható.
Az ösztöndíj mértékének meghatározásakor több ösztöndíj-kategóriának való egyidejű megfelelés esetén a jelentkezőt a magasabb összegű ösztöndíj-kategóriába kell besorolni.
Egy ösztöndíj-kategórián belül több éremmel való rendelkezés esetén az ösztöndíj összege nem módosul.
 
A jelentkezéshez benyújtandó dokumentumok
 Jelentkezési lap (elektronikusan kitöltve, kinyomtatva, aláírva)
 Adatvédelmi nyilatkozat (elektronikusan kitöltve, kinyomtatva, aláírva)
 Nyilatkozat az elért sporteredményekről (elektronikusan kitöltve, kinyomtatva, aláírva)
 Felsőoktatási végzettség és szakképzettség megszerzésére irányuló felsőfokú tanulmányokat igazoló dokumentum (hallgatói jogviszony igazolás)
Érvénytelen a jelentkezés az alábbi esetekben:
 ha a jelentkező nem felel meg a részvételi feltételeknek,
 ha nem maga a jogosult nyújtotta be a jelentkezését,
 ha jelentkezési határidőn túl történt a jelentkezés,
 ha a jelentkezés formailag hibás, hiányos, olvashatatlanul benyújtott, illetve ha hamis adatot tartalmaz,
4
Az érvénytelenség fenti eseteiben nem kerül sor döntéshozatalra az ösztöndíjra való érdemességről!
A jelentkezési eljárásban hiánypótlásra nincs lehetőség.
A jelentkezés elbírálása és a döntéshozatal során méltányosság gyakorlására nincs lehetőség.
A hallgatói jogviszony visszamenőleges passziválása esetén az adott félévre átutalt ösztöndíjra visszafizetési kötelezettség keletkezik.
Az ösztöndíj folyósításának megszüntetése, felfüggesztése, visszafizetése
A jelentkezési lap aláírásával egyidejűleg kötelezettséget vállal a jelentkező arra, hogy amennyiben a pályázat benyújtását követően sportfegyelmi vagy doppingeljárás indul ellene, azt a közlésétől számított 8 napon belül bejelenti az Államtitkárságának. A bejelentést követően az ösztöndíj folyósítása felfüggesztésre kerül.
 
Ha a sportoló igazolja, hogy a vele szemben lefolytatott sportfegyelmi vagy doppingfegyelmi eljárás jogerős befejezését követően vele szemben sem sportfegyelmi, sem pedig doppingbüntetés nem került kiszabásra, az Államtitkárság az igazolás leadását követően egy összegben folyósítja részére az elmaradt ösztöndíjat a folyósítás felfüggesztésének napjától számított jegybanki alapkamattal növelve.
Amennyiben a sportfegyelmi vagy doppingfegyelmi eljárás jogerős befejezésével sportfegyelmi vagy doppingbüntetésként eltiltást vagy kizárást szabtak ki a sportolóval szemben, az addig folyósított ösztöndíj kamattal növelt teljes összegét köteles visszafizetni.
 
A jelentkezés módja:
A kitöltött jelentkezési lapot, valamint a csatolandó mellékleteket 2 példányban a megadott határidőig postai úton ajánlott küldeményben vagy személyesen az alábbi címre kell eljuttatni:
 
Emberi Erőforrások Minisztériuma
Sportért Felelős Államtitkársága
1054 Budapest, Hold utca 1.
 
A postára adással egyidejűleg elektronikusan is kérjük beküldeni a jelentkezési dokumentációt az alábbi elektronikus elérhetőségre:
sportcsillag@emmi.gov.hu
 
Figyelem: hivatalos jelentkezésnek a postai úton történő jelentkezés minősül!
 
Jelentkezési (postára adási) határidő: 2016. szeptember 20. kedd
 
Értesítés a jelentkezés eredményéről:
A miniszter döntéshozatalát követően a jelentkezőt írásban értesíti az Államtitkárság. (A döntéshozatal időpontja nem azonos a jelentkezés beérkezésének napjával.)

CsatolmányMéret
PDF icon Magyar Sportcsillagok Ösztöndíj jelentkezési felhívás_2016-17_I.félév.pdf369.93 KB
PDF icon Magyar Sportcsillagok Ösztöndíj jelentkezési útmutató_2016-17_I.félév.pdf383.25 KB
Office spreadsheet icon Jelentkezési lap Magyar Sportcsillagok Ösztöndíj102 KB