Skip to main content

Öt arany-, két ezüst, és négy bronzérmet szereztek versenyzőink a Zágrábban megrendezett Egyetemi Európa-bajnokságon. Az országok rangsorában az első helyen zártunk, megelőzve a mieinknél kevesebb győzelmet elérő Németországot! A Széchenyi István Egyetem két Európa-bajnok címet, egy ezüst- és három bronzérmet nyert, a Testnevelési Egyetem kettő, az ELTE egy elsőséget ünnepelhetett.

Fotó: unisportcroatia

Augusztus 29-31. között Zágráb adott otthont az idei Egyetemi Evezős Európa-bajnokságnak, amelyen a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, Pázmány Péter Katolikus Egyetem, a Széchenyi István Egyetem, és a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem színeiben álltak rajthoz a magyar evezősök.

A kontinensviadal kiemelt jelentőséggel bírt számunkra, hiszen az egyetemi evezés, és annak fejlesztése stratégiai fontosságú a Magyar Evezős Szövetség számára. Ennek jegyében 2027-ben a Velencei-tavon rendezzük az Egyetemi Evezős Európa-bajnokságot.

Fotó: Győri Atlétikai Club

Női könnyűsúlyú egypárevezősben Fehérvári Eszter (Széchenyi István Egyetem) az előfutamot simán nyerte, Szili Dorina (Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem) a reményfutamból vívta ki a döntőbe jutást, így két magyarnak szurkolhattunk az A döntőben. A fináléban Eszter magabiztos rajt-cél győzelmet aratva a magyar küldöttség első érmét nyerte Zágrábban! Dorina a hatodik helyen ért célba.

6. Szili Dorina (Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem) 8:53.41

Ezzel még nem volt vége Eszti sikertörténetének! Női könnyűsúlyú kétpárevezősben a Fehérvári Eszter, Csepel Zsófia páros (Széchenyi István Egyetem), amely érmet nyert az idei egyetemi vb-n a pályaosztóban “óvatosan” evezett a negyedik helyre, a fináléban pedig minden kétséget kizáróan nyert Európa-bajnoki aranyérmet! A kettős rajt-cél győzelmet aratott, két angol és egy horvát csapat üldözte őket kitartóan, de így is 3 másodperccel nyertek.

6. Leibniz Egyetem Hannover 8:15.72

Gadányi Zoltána is duplázott! Női normálsúlyú egyárevezősben Gadányi Zoltána (Testnevelési Egyetem) már az előfutamban rajt-cél győzelmével jelezte, hogy komoly célokkal érkezett a horvát fővárosba. Zozi az A döntőben 500 méter után átvette a vezetést angol vetélytársától, és nem is engedte ki kezéből a győzelmet.

6. Johanna Lara Sinkewitz (Hallei Egyetem) 8:33.10

Női normálsúlyú kétpárevezősben Gadányi Zoltána, Polivka Dórával (Testnevelési Egyetem) állt rajthoz. Egyre inkább beindult alattuk a hajó. A reményfutamból sikerült kivívniuk a döntőbe jutást. A fináléban tovább száguldottak, rajt-cél győzelemmel nyertek Európa-bajnoki címet!

6. Val de Marne Egyetem 7:53.94

Női kormányos nélküli kettesünk, azaz Fazekas Fanni és Viandt Léna (Széchenyi István Egyetem) is érmet nyert. A pályaosztó futamban a harmadik hellyel melegítettek be a fináléra. A döntőben magabiztosan nyertek bronzérmet a holland, és német csapat mögött.

Női normálsúlyú kormányos nélküli kettes – A döntő

1. Delfti Műszaki Egyetem 7:59.93
  2. Bonni Egyetem 8:10.54
  3. SZÉCHENYI ISTVÁN EGYETEM (FAZEKAS FANNI, VIANDT LÉNA) 8:17.20
  4. Varsói Egyetem 8:41.32

Férfi normálsúlyú egypárevezősben Boros Bálint Bendegúz (Pázmány Péter Katolikus Egyetem) az előfutamban, majd a reményfutamban is a negyedik helyen zárt, így befejezte szereplését. Grozev Erik (Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem) a reményfutamot megnyerte kiharcolta a továbbjutást, majd a középdöntőben a negyedik helyen zárt. A B döntőben a hajrában megelőzve francia vetélytársát a 4. helyen ért célba, összesítésben a 9. helyet szerezte meg.

Férfi könnyűsúlyú egypárban Fenyődi Tamás (Eötvös Loránd Tudományegyetem) az előfutamban 4., a reményfutamban hatodik lett, így a B döntőben zárt, ahol a második helyet szerezte meg, összesítésben a 8. helyen végzett.

Fotó: BME

Férfi könnyűsúlyú kormányos nélküli kettesben Gasztonyi Péter, és Glázer Márió (SZIE) kettőse a pályaosztó futamban negyedik lett, az A döntőben a lengyel csapatot megelőzve bronzérmet nyert!

Férfi könnyűsúlyú kormányos nélküli kettes – A döntő

1. Passaui Egyetem 6:58.39
  2. Aveiroi Egyetem 7:07.27
  3. SZÉCHENYI ISTVÁN EGYETEM (GASZTONYI PÉTER, GLÁZER MÁRIÓ) 7:13.86
  4. Varsói Egyetem 7:33.59

Férfi normálsúlyú kormányos nélküli kettesben két magyar egység állhatott dobogóra a szombati döntőben! Szász Benjámin, és Szentpáli Balázs (ELTE) simán nyerték az előfutamot – közülük Balázs az idei egyetemi vb-n fivérével nyert érmetShah Amir és Gasztonyi Barnabás (SZIE) a reményfutamból vívták ki a legjobb hat közé jutást.

A fináléban a Szász-Szentpáli páros rajt-cél győzelmet aratva hódította el az Európa-bajnoki címet, a Shah-Gasztonyi kettős a dobogó harmadik fokára állhatott fel.

6. Koppenhágai Egyetem 7:34.27

Férfi kétpárevezősben a három magyar egység közül Hopp Márton és Gerei Tamás (BME) előfutam-győzelemmel kezdett, a középdöntős futamukban – amelyben mindhárom magyar csapat evezett – a negyedik helyről jöttek fel a másodikra. A döntőben féltáv után felcsúsztak a 3. helyre, és ezt a pozíciót nagy csatában meg is tartották a lengyel csapat előtt. A litván, és a horvát csapat mögött bronzérmet szereztek!

Fotó: BME

A Pető Benedek, Csizmadia Ádám (SZIE) páros az előfutam harmadik helyéről kvalifikált a középdöntőbe, ahol ötödikként ért célba. A B döntőben a második helyet szerezték meg a BME csapata előtt, összesítésben a nyolcadik helyen végeztek.

Bridge Henry és Bozsó Szilveszter (BME) a reményfutamból jutott be a középdöntőbe, amelyben a 4. lett. A B döntőben szerzett harmadik helyükkel összesítésben a kilencedik helyen zártak.

Férfi kétpárevezős – A döntő

1. Vytautas Magnus Egyetem 6:29.77
  2. Zágrábi Egyetem 6:39.10
  3. BUDAPESTI MŰSZAKI ÉS GAZDASÁGTUDOMÁNYI EGYETEM (HOPP MÁRTON, GEREI TAMÁS) 6:43.79
  4. Nyugat-Pomerániai Műszaki Egyetem Szczecin 6:45.91
  5. Müncheni Műszaki Egyetem 6:56.38
  6. Kazimierz Wielki Egyetem 6:58.89

Férfi négypárevezős csapatunk, azaz Hopp Márton, Gerei Tamás, Bridge Henry és Bozsó Szilveszter (BME) a pályaosztó: futamban hatodikként végzett, majd a döntőben végig a második helyen üldözve a francia Gustave Eiffel Egyetem egységét, ezüstérmet szerzett.

Fotó: BME

Férfi négypárevezős – A döntő

1. Gustave Eiffel Egyetem 6:12.69
  2. BUDAPESTI MŰSZAKI ÉS GAZDASÁGTUDOMÁNYI EGYETEM (HOPP MÁRTON, GEREI TAMÁS, BRIDGE HENRY, BOZSÓ SZILVESZTER) 6:16.72
  3. Duisburg-Essen Egyetem 6:31.09
  4. Würzburgi Egyetem 6:34.51
  5. Lyoni Alkalmazott Tudományok Egyetem 6:36.21
  6. Bécsi Egyetem 6:39.54

Férfi könnyűsúlyú kormányos nélküli négyes

Férfi kormányos nélküli négyesben Józsa Márton, Balog Zsombor, Gasztonyi Péter és Glázer Márió (SZIE) összetételű egység a pályaosztón a harmadik lett, a döntőben pedig magabiztos ezüstérmet szerzett a portugál csapat mögött.

Férfi könnyűsúlyú kormányos nélküli négyes – A döntő

1. Aveiroi Egyetem 6:34.44
  2. SZÉCHENYI ISTVÁN EGYETEM (JÓZSA MÁRTON, BALOG ZSOMBOR, GASZTONYI PÉTER, GLÁZER MÁRIÓ) 6:41.96
  3. Torinói Műszaki Egyetem 6:54.83
  4. Oxfordi Egyetem 7:08.30

Vegyes négypárevezős csapatunk, azaz Fazekas Fanni, Viandt Léna, Shah Amir és Gasztonyi Barnabás (SZIE) a pályaosztó futamban a hatodik lett, a döntőben pedig az ötödik helyet szerezte meg.

Mix négypárevezős – A döntő

1. Zágrábi Egyetem 6:29.60
  2. Würzburgi Egyetem 6:42.62
  3. Kazimierz Wielki Egyetem 6:43.86
  4. Lorraine Egyetem 6:51.16
  5. Széchenyi István Egyetem (Fazekas Fanni, Viandt Léna, Shah Amir, Gasztonyi Barnabás) 6:59.87
  6. Compiégne Műszaki Egyetem 7:07.57

Az egyetemek éremtáblázatán a Széchenyi István Egyetem második helyen végzett a Zágrábi Egyetem mögött. A Testnevelési Egyetem holtversenyben lett “dobogós”

1. Zágrábi Egyetem 2 arany-2 ezüst-1 bronz
  2. Széchenyi István Egyetem 2-1-3
  3. Testnevelési Egyetem, Vytautas Magnus Egyetem (Litvánia) 2-2-0

Az országok szerinti éremtáblázatra méltán lehetünk büszkék, hiszen az első helyen zárt a magyar küldöttség!