Skip to main content

Az egyetemi sport legnagyobb nemzetközi eseményén – amelyet sokan az olimpia előcsarnokaként emlegetnek –  a magyarok 13 sportágban száztizenheten állnak rajthoz.

4 magyar evezős egység képviseli Magyarországot Gwangjuban, összesen 13 versenyzővel, a következő összeállításban: 

Simon Béla – Juhász Adrián: Férfi normálsúlyú kormányos nélküli kettes
Gyimes Krisztina: Női normálsúlyú egypárevezős
Tamás Bence: Férfi könnyűsúlyú egypárevezős
Porubszky Norbert – Lovass Márk – Lacsik Péter – Bakaity Attila – Bíró Márk – Bedők Gergely – Krpesics Péter – Vallyon Bence, kormányos: Kiss Bence: Férfi nyolcas
 
Általános Információk az Universiade-ról: 

A magyar csapat tagjai között lesznek olimpikonok, világ- és Európa-bajnoki érmes versenyzők. A Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség (MEFS) tájékoztatása szerint a szakmai vezetők a magyar csapattól 10-13 érem megszerzését remélik. Az összes érmek harmadát adja az atlétika (50) és az úszás (42). Ez utóbbi sportágban a magyarok nem szerepelnek.  

Az idei Universiaden 21 sportág került a programba (13 kötelezően, 8 a helyi szervezők választása alapján). A magyarok az asztalitenisz, atlétika, evezés, golf, judo, kézilabda (férfi), kosárlabda (női), műugrás, sportlövészet, taekwondo, torna, vívás és vízilabda (férfi és női) sportágakban állnak rajthoz. A megnyitó napja július 3-án, a záróünnepség július 14-én lesz. Az nap már csak a 272., a legutolsó aranyérem sorsa dől el, a férfi vízilabdázóké.

A magyar csapat tagja lesz többek között a cseljabinszki taekwondo világbajnokságon bronzérmet szerző és ezzel a sportág első női magyar érmének birtokosa, Kotsis Edina, aki Universiade-bronzérmet is nyert már korábban. Résztvevő lesz a műugró Kormos Villő, Eb-bronzérmes, a sportlövő Babicz Sára vb-ezüstérmes, egyetemi vb-bronzérmes, a judos Gorjanácz Zsolt és Vér Gábor, akik junior vb-n szereztek korábban bronzérmet. Érdemes lesz odafigyelni  az atlétáknál olimpiai kvalifikációt szerzett gyaloglóra Helebrandt Mátéra is, aki 32. lett a londoni olimpián, valamint az evezősöknél  a Simon Béla-Juhász Adrián kormányos nélküli kettes teljesítményére, akik idén az Eb-n ötödik helyet, de emellett tavaly egyetemi vb-aranyérmet is szerzetek. Indul a győri evezős nyolcas, akik az egyetemi Európa játékokon szereztek aranyérmet. Jó eredmény várható Gondos Flórától, az ifjúsági Eb ezüstérmes műugrótól, a vívó Hanczvikkel Márktól (U-23 Európa-bajnok, a 2011. évi Universiaden bronzérmes a párbajtőrcsapattal), Lupkovics Dórától (ifjúsági olimpia bronzérmes tőrvívó). A tornában nevezték Bryan Mcload Sheppard-et, akinek az édesanyja magyar, ő maga magyar-amerikai kettős állampolgár. A férfi Universiade bajnok vízilabdacsapatban (sőt a hölgyek csapatában is) szép számmal akadnak játékosok a két évvel ezelőtti Universiadé-győztes csapat képviselői közül is, élükön a kapitányukkal, Vincze Balázzsal. A csapatot erősíti a világbajnok Bátori Bence is.
 
Háttér:
 
2010-ben a Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség (FISU) Végrehajtó Bizottságának döntése értelmében a hat induló közül Gwangju pályázata fölényesen nyerte el a 2015. évi Nyári Universiade megrendezésének jogát. A város az elmúlt években több rangos nemzetközi sporteseménynek adott otthont. A sportági versenyek megrendezésére és edzéslehetőségek biztosítására összesen 68 sportlétesítmény kifejezetten az Universiade kiszolgálására épült. A rendezvényekhez, illetve a Nyári Universiadéhoz kapcsolódó létesítmény- és infrastruktúra fejlesztések nem titkolt célja, hogy Gwangju rövid időn belül Dél-Korea „sport-fővárosává” váljon. A 13.700 fő elszállásolására és teljes körű kiszolgálására alkalmas Universiade Falu lakásait már értékesítették is (hat darab 18 emeletes épület). 
A Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség (FISU), 1959-ben rendezte meg az első Universiadét. Magyarország több nemzetközi egyetemi sportrendezvény házigazdája is volt már: 1935-ben Budapesten szervezték meg a VI. Nemzetközi Egyetemi Nyári Játékokat, 1949-ben és 1954-ben Világdiák Játékoknak, ötven éve, 1965-ben pedig a IV. Nyári Universiadénak adott otthont Budapest.
A magyar egyetemi élsport nemzetközileg is elismert magas színvonalát a 2013. évi Nyári Universiadén elért eredmények (4 arany, 2 ezüst, 9 bronz, 18. hely az éremtáblán) és a 2014. évben rendezett 13 egyetemi világbajnokságon a magyar sportolók által megszerzett 29 érem (13 arany-, 8 ezüst és 8 bronzéremmel) is erősíti. A Nyári Universiadek 56 éves történetében a magyar egyetemi és főiskolai sport 113 arany, 90 ezüst és 105 bronzéremre lehet büszke, azaz eddig összesen 308 éremre.
 
Az Universiadék történetét végigtekintve a magyar bajnokok között számos olyan sportolót találunk, akik később olimpiai bajnoki és világbajnoki címeket nyertek. A teljesség igénye nélkül Universiade aranyérmeseink között szerepel:
Magyar Zoltán (1977), Borkai Zsolt tornászok (1987), ), Kulcsár Győző (1965), Nemere Zoltán és Schmitt Pál (1965), Szekeres Pál (1985), Szabó Bence vívók (1987, 1989), Zsivótzky Gyula (1965), Kiss Balázs atléták (1995, 1997), Nagy Tímea vívó (1989, 1993, 1995, 1997), Bodnár András, Felkai László, Konrád János, Pócsik Dénes, Rusorán Péter (1965), Steinmetz Ádám  és Székely Bulcsú vízilabdázók (2003). Két éve Kazanyban Joó Abigél, Biczó Bencze, Kiss Tamás és a férfi vízilabdacsapat révén négy aranyat szereztek sportolóink.